ACPET

Representing quality private education
providers in Australia

In Focus
Lies, damn lies and Statistics

This week I again will focus on Higher Education a... Read more

National
Children’s Education and Care - Draft 1 Consultation

SkillsIQ, under the direction of the Children&rsqu... Read more

Register now for Professional Development this week!

Introduction to LinkedIn for Business National... Read more

View all articles in latest edition »



State & Territory Committees

ACPET has committees in all States and the Northern Territory.

New South Wales

  • Bruce Callaghan (Chair) - B.C.A. National Training Group
  • Gloria Gambrellis - MEGT
  • Jenny Hayes - Ella Bache` College of Skin & Beauty Therapy
  • David Hill - ARC Training
  • Brendan Torazzi - Alertforce
  • Ron Maxwell - VERTO
  • Fiona O'Sullivan - Navitas Professional and English Programs, (ACAP)
  • Julie Renwick - UOW College
  • Louise Kinloch - ACTE Pty Ltd
  • Tania Gomez - Trison Business College

Queensland

  • Warren Walmsley (Chair) - Site Group
  • Kylie Fahey - Foundation Education
  • Paul Kulpa - MTA Institute of Technology
  • Kathleen Newcombe - Sarina Russo Schools Australia; Sarina Russo Institute Skills for Industry; Sarina Russo Centre
  • Dianne Payne - Cairns Training Academy
  • Greg Quigley - Jazz Music Institute
  • Ben O’Donoghue - Total Management & Training
  • Paul Rasmussen - The Spectrum Organization Association Inc
  • Pauline Stowers - Mater Education Limited
  • Sally Healey - Jigsaw Consulting Group

South Australia

  • Alexis Watt (Chair) - RDNS Training and Silver Chain Training
  • Marie Chittleborough - Equals International
  • David Leigh-Ewers - Celtic Training
  • Christine Stone - Master Builders Association of SA Inc
  • Dr Johan Roux - Tabor College of Higher Education
  • Richard Finlayson - Quality Training and Hospitality College
  • David Cockram - Maxima Training Services
  • Bruce Cameron - 4Life Pty Ltd
  • Ja Turnbull - MEGT (Australia) Ltd

Tasmania

  • Tony Kennedy - Industrylink Training Tasmania
  • Neroli Ellis - Australian Nursing Midwifery Federation (Health Education and Research Centre)
  • Simon Wiggins - Avidity Training & Development
  • Rory Byrne - Seafood Training Tasmania (Inc)
  • Mary-Louise McCarthy - Tabor College Tasmania
  • Charmaine Redding - Tasmania Health Services

Victoria

  • Andrew Shea - Builders Academy Australia
  • Melinda Burgess - Academies Australasia
  • Gurdeep Dhillon - Australian Institute of Technical Training
  • Bill Hamill - RIST- Rural Industries Skill Training
  • Pam Hargreaves - Independent Schools Victoria
  • Liz Hoffman - Australian College of Applied Animal Studies
  • Ruth Rosen - Ozford Business College

Western Australia

  • Robyn Adams - The University of Notre Dame Australia
  • Susan Lawton - Kingston Training and Employment
  • Rohini Modgill - Keystone College
  • Lina Ridley - Edith Cowan College
  • Trish Ridley - Activ Pathways
  • Sean Tuhakaraina - West Australian Institute of Further Studies
  • Terrence Richards - Australian College of Training
  • Andrew Crevald - Curtin College
  • Dr Sarath Jayawardana - Australian Institute of Higher and Further Education
  • Damien Wragg - Trainwest
  • Larry Davies - Windmill Tilter

Northern Territory

  • Sean Mahoney (Chair) - International College of Advanced Education
  • Madeline Lysaght-Wright - Apprenticeships Australia
  • Jamie Wills - Productivity Partners Pty Ltd, Captain Cook College
  • Kirsty Neaylon - BCA National Training Group

 

ACPET

ACPET | Members Login | Search | Legal